WYLOGUJ SIĘ DO ŻYCIA. JAK BYĆ OFFLINE W DOMU?
Autor: Ewelina Włodarz
Czy pamiętasz czasy bez komputera, bez dostępu do internetu? Kiedy nie był potrzebny telefon, a rodzice doskonale wiedzieli gdzie jesteśmy i kiedy wrócimy, a do znajomych dzwoniło się na domofon, aby wyszli na zewnątrz? Dzisiejsze pokolenie nie jest w stanie wyobrazić sobie życia bez technologii.
Istnieje wiele możliwości na ciekawe spędzenie czasu offline. Pierwszy krok to wyłączenie wszystkich możliwych urządzeń. Musimy to zrobić koniecznie, aby nic nas nie rozpraszało, żaden dźwięk komunikatora czy telefon od przyjaciela. Dla mnie najlepiej sprawdza się metoda liczenia do 5. Policz do 5 i automatycznie, bez zastanowienia, wyłącz komputer, odłóż telefon i przejdź do działania.
Poniżej kilka moich propozycji jak pozostać offline w domu.
#1 MINDFULNESS
To trening redukcji stresu oparty na uważności, byciu tu i teraz. Praktyka może wyglądać np. tak jak medytacja: włącz muzykę relaksacyjną, w pozycji siedzącej, z zamkniętymi oczami, skupiając się na oddechu, postaraj się zauważać pojawiające się myśli i puszczać je, nie przywiązywać się do nich.
Jeśli nie miałeś doświadczenia z praktyką mindfulness proponuję wspomóc się filmem: https://www.youtube.com/watch?v=E5g1bxMpAhE
#2 KSIĄŻKI
Nie ma lepszego sposobu na oderwanie się od technologii niż czytanie książek. Przejrzyj domową biblioteczkę, może znajdziesz pozycje, na które zawsze brakuje czasu? Lub ulubioną książkę, do której warto wrócić? Jako zwolenniczka #zerowaste zachęcam, aby zamiast kupować, wymienić się ciekawymi pozycjami książkowymi z rodziną czy znajomymi.
#3 DOMOWE SPA
Mimo, że skończyłam kosmetologię, poszłam w zupełnie innym kierunku. Jednakże wiedza, jaką zdobyłam podczas studiów, przydaje mi się każdego dnia. Korzystając ze składników, które znajdziesz w kuchni, możesz wyczarować genialny peeling do ciała, maseczkę na włosy czy twarz. Najlepszymi składnikami, których możesz użyć są m.in.: oleje, awokado, jajko, miód, drożdże czy banan. Daj sobie chwilę relaksu i zapomnij o stale przychodzących mailach.
#4 PLANSZÓWKI
Wspólna gra planszowa to powrót do tradycyjnych, bezpośrednich relacji. Dodatkowo taka forma rozrywki doskonale wpływa na naszą wyobraźnie, pamięć a także spostrzegawczość, refleks czy logiczne myślenie. To bardzo dobry trening dla naszego mózgu. Umówmy się, gry planszowe są dla każdego, a przegrana nie jest wcale czymś złym.
#5 SPORT
Wystarczy 15 minut dziennego ruchu, aby pozytywnie wpłynąć na nasze samopoczucie. I nie oszukujmy się, każdy z nas ma w domu jakiś sprzęt, który kupił lata temu z nadzieją, że będzie z niego korzystać. Mata, hantle, skakanka, gumy oporowe, rowerek. Ba! Nawet tylko Ty i Twoja masa ciała! Pamiętaj, że zły trening to tylko taki, którego nie zrobiłeś.
#6 MUZYKA
Przy muzyce możemy odpoczywać, sprzątać, ćwiczyć, tańczyć, śpiewać, a nawet czytać książkę. Uwielbiam odkrywać zarówno nowych artystów, jak i wracać do starych kawałków z lat 80’ 90’. A może warto rozpocząć naukę gry na jakimś instrumencie lub zorganizować karaoke ze znajomymi? Z pewnością będzie to lepiej wykorzystany czas niż przeglądanie bez celu portalu społecznościowego.
#7 DRZEMKA
Na koniec zostawiłam coś, co na pewno się Tobie spodoba. Polecam 15-30 minut drzemki, która wpłynie korzystnie na Twój organizm. Według badań drzemka zmniejsza o 30% ryzyko zachorowań na choroby układu krążenia. To skuteczna i szybka regeneracja, doładowanie energetyczne, które działa lepiej niż kawa. Uzupełnia niedobory snu i pobudza naszą kreatywność. Najważniejsze, nie zapomnij nastawić budzika! 😉
Pamiętaj, to Ty jesteś władcą Twojego czasu, wykorzystuj go dobrze. Jeżeli nie musisz to nie męcz oczu przed ekranem komputera czy telewizora. Zadbaj o relacje z rodziną czy bliskimi. Rozwijaj swoje umiejętności offline.
Odkąd jestem zmuszona pracować zdalnie i więcej czasu spędzam w domu to staram się ten czas wykorzystywać jak najlepiej dla siebie. Szczerze i otwarcie przyznaję, że nie jest to łatwe i nie raz trzeba stoczyć walkę z własną prokrastynacją, ale uważam, że warto.
Chętnie się dowiem, jakie Ty masz pomysły na aktywność offline w domu?