OPIS WYJAZDU

MIKROWYPRAWA: GORCE.

Ma wszystkie zalety dużej wyprawy, ale prawie żadnych jej wad. Pozwala uciec od codziennej rutyny, gwarantuje przygodę i zmienia perspektywę. Mikrowyprawa to również ratunek dla zmęczonych, znudzonych i wypalonych. Sposób na to, by mieć z życia więcej.

W maju zapraszamy Cię na 2 dniową mikrowyprawę z przewodnikiem śladami pasterskiej magii:

Jak przystało na prawdziwego czarownika, Bulanda przewidział datę swojej śmierci. Pod koniec pożegnalnej uczty wyszedł przed dom i tak przemówił: „Dziękuję ci, słoneczko, żeś mi świeciło i wom, gwiazdy, tez, dziękuję tobie, wietrzyku, ześ powiewał według mej potrzeby i tobie, rzyko, żeś do mnie sumem gadała…”. Potem wrócił do izby i rzekł do rodziny i przyjaciół: „Moi kochani, jo już odchodze, bo na mnie cas. Ostajcie z Bogiem”. Tej samej nocy zmarł…

Tak zaczyna się opowieść o pasterskiej magii i rytuałach, które pozostały w górach — pod niszczejącymi dachami drewnianych szałasów, na zarastających lasem łąkach i w miejscowych legendach.

Malownicze, łatwo dostępne i na wyciągnięcie ręki — tak krótko można by określić gorczańskie polany, będące kwintesencją tej grupy górskiej. “Szlak 10 polan” prowadzi przez najbardziej widokowe z nich, na których do dzisiejszego dnia zachowały się drewniane szałasy, będące niegdyś ostoją pasterskiego życia. To jeden z najciekawszych i najstarszych szlaków w Gorcach. Wyznaczył go w 1926 roku ksiądz Walenty Gadowski, znany z inicjatywy budowy tatrzańskiej Orlej Perci. A gdyby tak przejść go wspólnie i zachwycić się jednym z najpiękniejszych zakątków Beskidów?

_JUS2366
DSCN9871
_JUS2412

PROWADZĄCA

Capture

Justyna Sekuła. Jestem przewodnikiem beskidzkim i autorką bloga  www.withlove.pl. Piszę o górach i wędrówkach w nieznane, by zainspirować innych do odkrywania miejsc niezwykłych, które są na wyciągnięcie ręki. Beskidy są osią, wokół której kręci się mój świat. Dzielę się swoją pasją, wiedzą i doświadczeniem, realizując misję promocji polskich Karpat i aktywności, jaką jest trekking. Od hałasu miejskiej dżungli wolę ciszę leśnych ścieżek. Od życia w biegu — powolną wędrówkę. Uwielbiam możliwości, jakie daje współczesny świat, ale jeszcze bardziej lubię od niego uciekać. Dołączysz do wspólnej podróży?