OPIS WYJAZDU

MIKROWYPRAWA: BESKID ŻYWIECKI.

Ma wszystkie zalety dużej wyprawy, ale prawie żadnych jej wad. Pozwala uciec od codziennej rutyny, gwarantuje przygodę i zmienia perspektywę. Mikrowyprawa to również ratunek dla zmęczonych, znudzonych i wypalonych. Sposób na to, by mieć z życia więcej.

W sierpniu zapraszamy Cię na 3 dniową mikrowyprawę z przewodnikiem śladami beskidzkich zbójników:

Kat, jak nakazywał zwyczaj, podszedł do Burego i zapytał go o jego ostatnie życzenie. A oto jak owo życzenie brzmiało: “…Kciołbyk, cobyście mnie wszyscy panowie ślakcice, wszyscy sędziowie wszyscy wojacy, wszyscy miscuchy, ty kacie i wy wszyscy głuptocy coście się zgruchali dziwaj na zbójnickom śmierć – cobyście mnie wszyscy kielo wos haw jes – w goły zadek pocałowali – a wartko!”. Chwilę później, gdy wieszany był na haku, co uważane było za śmierć niezwykle honorową, przewidzianą tylko dla harnasi, tak z humorem wołał: “Wio Bury do góry!”.

Tak zaczyna się opowieść o beskidzkich zbójnikach, których za odwagę kochały dziewczęta, a za tupet nienawidzili bogaci panowie. Temat zbójnictwa do dzisiaj jest żywy w kulturze góralskiej — stanowi istotny element ludowych przekazów, legend i opowieści.

Ze zbójowaniem mocno związane było zwłaszcza górskie pogranicze. Niedostępne, dzikie tereny, osady na odludziu i szałasy były bardzo dobrym zapleczem dla powstawania i działania kompanii, którym przewodził harnaś — przywódca liczącej od kilku do kilkudziesięciu osób grupy. Kto wie, być może do dzisiaj w wilgotnych zakamarkach jaskiń i najciemniejszych zakątkach lasów kryją się zrabowane przez zbójników skarby?

JUST5425
mountains-1357465_1920

PROWADZĄCA

15349795_1365278396829282_1535486972451996563_n

Justyna Sekuła. Jestem przewodnikiem beskidzkim i autorką bloga  www.withlove.pl. Piszę o górach i wędrówkach w nieznane, by zainspirować innych do odkrywania miejsc niezwykłych, które są na wyciągnięcie ręki. Beskidy są osią, wokół której kręci się mój świat. Dzielę się swoją pasją, wiedzą i doświadczeniem, realizując misję promocji polskich Karpat i aktywności, jaką jest trekking. Od hałasu miejskiej dżungli wolę ciszę leśnych ścieżek. Od życia w biegu — powolną wędrówkę. Uwielbiam możliwości, jakie daje współczesny świat, ale jeszcze bardziej lubię od niego uciekać. Dołączysz do wspólnej podróży?

MIEJSCE

Start: godzina 9:00, 12 sierpnia 2017 z Soblówki. Tam zostawiamy samochody. Zobacz na MAPIE, gdzie zacznie się przygoda. Zakończenie w poniedziałek 14 sierpnia ok. 16:00.

Gorce