OPIS WYJAZDU

MIKROWYPRAWA: BESKID NISKI.

Ma wszystkie zalety dużej wyprawy, ale prawie żadnych jej wad. Pozwala uciec od codziennej rutyny, gwarantuje przygodę i zmienia perspektywę. Mikrowyprawa to również ratunek dla zmęczonych, znudzonych i wypalonych. Sposób na to, by mieć z życia więcej.

W czerwcu zapraszamy Cię na 4 dniową mikrowyprawę z przewodnikiem śladami opuszczonych wsi:

Natalia Hładyk, autorka projektu „Drzwi do zaginionego świata”, postawiła w Beskidzie Niskim kilka futryn. Stoją w miejscach, gdzie niegdyś stały łemkowskie chaty. Prosty i wymowny symbol, zaproszenie do wejścia w świat, który przestał istnieć. Wystarczy nacisnąć klamkę, przekroczyć próg. Zwykła rzecz. Niezwykła.

Tak zaczyna się opowieść o opuszczonych wsiach, o rejonach tętniących niegdyś życiem, po których pozostało tylko wspomnienie, kupka kamieni, owocowe sady. O ośmioramiennych krzyżach, cerkwiach pachnących drewnem i żywicą, pustych spojrzeniach świętych z ikon. O wojennych cmentarzach, drzewach wyrosłych na krwi poległych i dźwiękach wystrzałów.

Beskid Niski to stare lasy, rzadko uczęszczane ścieżki, puste szlaki. To właśnie tutaj całkowicie można oderwać się od cywilizacji, zrobić sobie informacyjny detoks, wrócić do tego, co pierwotne, naturalne. Wyłączyć telefon i schować go do plecaka, bo w wielu miejscach i tak nie ma zasięgu. Nie ma tutaj wysokich szczytów. Nie ma rozległych panoram. Niektórzy mówią: “Nic ciekawego”. I faktycznie – patrząc na to wszystko można albo wzruszyć ramionami, albo się zachwycić. Beskid Niski intryguje. Skrywa w sobie liczne tajemnice. Chowają się w dziwnych nazwach, nieistotnych na pozór szczegółach, historiach żyjących tu jeszcze ludzi. A może spróbujesz je odkryć podczas wędrówki?

niski
niski
niski

PROWADZĄCA

15349795_1365278396829282_1535486972451996563_n

Justyna Sekuła. Jestem przewodnikiem beskidzkim i autorką bloga  www.withlove.pl. Piszę o górach i wędrówkach w nieznane, by zainspirować innych do odkrywania miejsc niezwykłych, które są na wyciągnięcie ręki. Beskidy są osią, wokół której kręci się mój świat. Dzielę się swoją pasją, wiedzą i doświadczeniem, realizując misję promocji polskich Karpat i aktywności, jaką jest trekking. Od hałasu miejskiej dżungli wolę ciszę leśnych ścieżek. Od życia w biegu — powolną wędrówkę. Uwielbiam możliwości, jakie daje współczesny świat, ale jeszcze bardziej lubię od niego uciekać. Dołączysz do wspólnej podróży?

MIEJSCE

Start: godzina 9:30, 15 czerwca 2017 z Wołowca. Tam zostawiamy samochody. Zobacz na MAPIE, gdzie zacznie się przygoda. Zakończenie w niedzielę 18 czerwca ok. 18:00 również w Wołowcu.

niski